Albatlanta
New Publications

New Publications:
(Click on a title below for more details.)


Title Author Date
Do You Have True Friendships? Aristotle Thinks You Don't SCOTTY HENDRICKS 30 September, 2017
“Idea e Thaēit pėr ndryshim kufijsh tė Kosovės i vė zjarrin barutit ballkanik” Profesor nė Universitetin "Johns Hopkins" 8/3/2018
Marksi, Oruelli dhe Hakslej: Distopi apo profeci? Nga Jose A. Zorilla 07/27/2018
Timeline of US-Russia Relations (1983-Present) RM Feb 2018
Pse pritet “agresion” i Rusisė pas Botėroritt Author name 7/14/2018
Trump’s neglect of Europe goes beyond angry tweets Author name 07/10/2018
Diskreditimi i bazės ruse nė Serbi Shaban MURATI 2017
Diskreditimi i bazės ruse nė Serbi Shaban MURATI 2017
Ndikimi rus nė Shqipėri nėpėrmjet KOASH-it dhe qendrave kulturoret Sejfullah Maloku 15/06/2017
Intervista – Aleksandre Lambert: Evropa e sabotoi historinė tuaj nė Shekullin XIX, kur Ilirinė e quajti Ballkan 12/28/2016
Why Donald Trump Should Listen to Plato on Foreign Policy Christopher Morrissey 11/29/2016
12 Things Truly Confident People Do Differently Dr. Travis Bradberry Apr 7, 2015
Zen Office: How to be Mindful at Work Yoshito Hori Jan 15, 2015
Kur “Hitleri” kalon nė opozitė Andrea Stefani 2014
Botėn e prishin gjysmakėt Zamira Ēavo 2014
Amerika: Nuk ka mė luftėra tė lehta 2013
A United States 'Spring' Coming? By MATTHEW DOWD 2013
PANDĖSHKUESHMĖRIA, FUND DETANTES BERISHA–NANO Andrea Stefani 2013
Demokracia "e fshehtė" Fatos Baxhaku 2013
Kadare: Pushtimi osman nuk i ka mbrojtur shqiptarėt nga sllavėt Takim nė Kėln me shkrimtarin Ismail Kadare pėr librin “Mosmarrėveshja” 2013
Tranzicioni politik si mungesė qytetarie Mimoza Kociu 2013
Bashkimi Europian midis realizmit dhe skepticizmit Daniel Guēe 2013
Hiqi cicat qė tė kanė rėnė te pjata e supės… Filip Cakuli 2012
Broēkulla qė bukurfort sqaron “administratėn civile Kiēo Blushi 2013
Blofi ėshtė lojė me zjarrin, apo me suksesin? Kiēo Blushi 2013
Papunėsia kronike dhe besimi i Berishės te forca e gėnjeshtrės Andrea Stefani 2013
MUSTAFA, NUK BESOJ SE PO PRISJE LISTAT E ENGJĖJVE? ANDREA STEFANI 2013
Rexhep Qosja: Tė mos preket gjuha, ka prapavijė politike Nga: FATMIRA NIKOLLI 2013
Aleanca PS- LSI dhe arithmetika e se keqes Andrea Stefani 2013
Pakti Berisha-Rama-Meta dhe nevoja e alternativave politike Shinasi Rama 2013
Tė sillesh si opozitė, kur je nė pushtet Kico Blushi 2013
Referendumi si tirani e pakicės berishiste Andrea Stefani 2013
Was Wittgenstein Right? By PAUL HORWICH 2013
ARROGANCA E BERISHĖS DHE POLI I METĖS ANDREA STEFANI 2013
NJĖ PĖRGJIGJE SHUMĖ E THJESHTĖ ALEKSANDĖR A. ARVIZU 2013
FAJIN NUK E KA SALIU ARTAN MULLAJ 2013
Pse, ēfarė prisnit tjetėr? VIKTOR MALAJ 2013
Njė shuplakė (aspak) konfidenciale Skender Minxhozi 2013
A na ėshte ringjallur frika? Kiēo Blushi 2013
Njeriu mesatar Renato Kalemi 2013
Tri legjenda 2009
Wikileaks - E gjithė dosja shqiptare Lorenc Vangjeli 2013
Serbia ėshtė “krijuar” nga shqiptarė Jusuf Buxhovi 2013
INTEGRIM EUROPIAN ME FASHIZĖM? ANDREA STEFANI 2013
Kujtesė Perparim Kabo 2013
MANIPULIMI KA NISUR, Ē’BĖJNĖ NDĖRKOMBĖTARĖT? ANDREA STEFANI 2013
Interviste me autorin e librit "Padituria" (Ignorance), Stuart Firestein Kristo Visoka Mbaresa Veleshnja 2012
Njėqind vjet pamjaftueshmėri Nga Veton Surroi 2012
Rexhep Qosja : Pavaresia e Shqiperise rezultat i perpjekjeve titanike te rilindasve Intervistoi Rudina Xhunga 2012
Mashtrimi i dytė i Berishės me Piramidat Andrea Stefani 2012
Pavarėsia ėshtė ngjarja mė e madhe e Shqipėrisė-
Intervistė me profesorin e historisė, Kristo Frashėri
Intervistoi: Ilirian Agolli 2012
Situatės i bėjnė dėm intelektualėt servilė Rexhep Qosja 2012
Sali Berisha, babai i krizave tė tranzicionit Andrea Stefani 2010
Wikileaks - E gjithė dosja shqiptare Lorenc Vangjeli 2012
Lamtumirė Zija Xholit, themeluesit tė Akademisė sė Shkencave Akademiku Zija Xholi 2012
Lamtumirė filozofi ynė, profesor Zija Xholi! Dr PĖRPARIM KABO 2012
Studimi i Ferdinando Milone, del harta e Shqipėrisė natyrale e vitit 1867 FRANCO TAGLIARINI 2012
Urrejtja e Kryeministrit pėr kritikėn Andrea Stefani 2012
Shfytyrimi i mbamendjes sonė historike Rexhep Qosja 2012
Karl Bild dhe veriu i Kosoves Shaban Murati 2011
Shpallja e Pavarėsisė sė Shqipėrisė 2011
Cfare jane protestat e tanishme ne USA? Moderatori 2011
Shqetėsimi pėr bazėn ruse nė Serbi SHABAN MURATI 2011
Gjuha e cekėt e ambasadorit Ettore Sequi Andrea Stefani 3011
NATO: Strategjia kombėtare e Shqipėrisė, jo sipas standardeve tė Aleancės Bledar Hoti 2011
Arsimi publik ėshtė nė duar tė militantėve Mustafa Nano 2011
Ambasada amerikane : Berisha qesharak, ka humbur lidhjet me realitetin 2011
Zbulohet skandali i frikshėm, FBI dhe CIA kėrkojnė "kokėn" e Ilir Metės, Berisha midis dy zjarresh, gati tė shpėrthejė "bomba" nė qeveri Albnow.com 2011
Berisha si rrenegat i Berishes Andrea Stefani 2011
Nė Shqipėri nuk ekziston soji i Breivik-ut Mustafa Nano 2011
EUROPA, DESTINACION I PAHUMBSHĖM I SHQIPĖRISĖ Alfred Papuēiu 2011
MEGASKANDALI I KLONIMIT ELEKTORAL NE LISTAT E TIRANES Andrea Stefani 2011
Pse ambasadorėt mbėshtesin Berishėn? Mustafa Nano 2011
Mashtrim i i Xhejms Bejkerit Andrea Stefani 2011
Shqiperia edhe me larg BE-se 24-ore 2011
Kreu i KiE: Rrezikohet funksionimi i institucioneve demokratike nė vend 2011
Tjetėrsimi i dyfytyrėsisė nė pafytyrėsi Kico Blushi 2011
PERSEKUTIMI I PRONARĖVE TĖ BREGDETIT Prof. Dr. Ago Nezha 2011
KOLEGJI, KALLAUZI PER FSHATIN QE DUKET Andrea Stefani 2011
Problemi ėshtė regjimi, jo Lulzim Basha Mustafa Nano 2011
1-car accident kills 2 Dahlonega albanian women
Families to hold a gathering
By Jacob Demmitt 2011
Sali, ndalu ! 24-ore 2011
Berisha , ose humbesi qe ndryshon rregullat e lojes Nga Andrea Stefani 2011
Une azilanti i 21 janarit Nga Fatos Mahmutaj 2011
Te ndertosh Evropen? S'eshte pune asfalti elektoral! Nga Andrea Stefani 2011
Rexhep Qosja: Berisha, skenarist i gjenocidit Nga: REXHEP QOSJA 2011
Rexhep Qosja: Lul Basha vrasės pėr pesė vetė Nga: REXHEP QOSJA 2011
Kur ''diplomacia e stabilitetit'' pjell destabilitet Kico Blushi 2011
Ekskluzive, dėshmitari Shoshori: Nė '75-ėn Saliu mė tha: "tė varet nė litar' ARTAN HOXHA 2011
Berisha pėrēan shoqėrinė shqiptare Rexhep Qosja 2011
Bashkėshortja e Bashės, s'do tė votojė mė 8 maj Gazeta Shqiptare 2011
DASHURIA ĖSHTĖ TRILLUAR NGA FUKARAJA, SEPSE I PASURI GJITHMONĖ E KA BLERĖ ME PARA Adnan Abrashi 2011
Universitetet pėrballė regjimit Besnik Gjongecaj 2011
Kriminelėt kėrkojnė drejtėsi Robert Pėrmeti 2011
Orgazėm Militantėsh Eljan Tanini 2011
Media SHBA: Djali i Berishės, si u implikua nė aferėn e trafikut tė armėve NGA: GAY LAWSON 2011
Profecia qė polli Pollua Prof. Dr. Ago Nezha 2011
ARVIZU DHE RAMA-T, UJĖ NĖ MULLIRIN E SALIUT? Andrea Stefani 2011
Miliona dollarė kundėr pavarėsisė sė Kosovės Nga Korresp. 24-ore.com 2011
Qosja: Situatės i bėjnė dėm intelektualėt servilė Nga: REXHEP QOSJA 2011
Amerika me bajoneta institucionesh Edon Qesari 2011
Demagogjia si filozofi dhe kryevepėr pushteti Ermelinda Meksi 2011
Stuhia arabe dhe Kina Shaban Murati 2011
KURTHI I RI AUTOKRATIK I IMUNITETEVE Andrea Stefani 2011
Omer Stringa: ''Nė politikėn e sotme mungon morali'' INTERVISTA nga Fatos Baxhaku 2011
Qosja: Kush ėshtė kundėr zgjedhjeve tė parakohshme, kėrkon tė zgjatet kriza nė Shqipėri Rudina Xhunga 2011

Return to the Publications Search Page

albatlanta.com