albatlanta
Home | Sign In

  Our Menu:
 • Appetizer-Antipasta
 • Soup-Sup
 • Meze
 • Salad-Sallata
 • Main dish-Pjata I
 • Pastry-Brumera
 • Pie-Byrek
 • Chicken-Pula
 • Vegetable-Zarzavate
 • Special-Speciale
 • Dessert-Embelsira
 • Fruits-Fruta
 • Keshilla Praktike
 • More
 • Drinks-Pijet
 • International

 • Special Today

  Fli Kosove  Nė njė enė hidhet miell, kripė, ujė i ftohtė dhe pėrzihen nė njė brumė tė hollė si pėr petulla.
  Nė njė enė tjetėr shkrihet gjalpė, ajkė, vaj dhe qumėsht, pėrzihet masa e krijuar derisa tė gjithė pėrmbajtėsit tė jenė skrirė nė njė masė tė vetme,
  Lyhet tepsia me yndyrė dhe me njė lugė merret brumi i hollė dhe hidhet nga cepi i tepsisė deri afėr mesit dhe krijohen rradhė tė cilat mbulojnė gjithė tepsinė.
  Mesi i cili ėshtė bosh mbushet me rradhė paralele .(shih skicėn) Gjithė sipėrfaqja lyhet me masėn e pėrgatitur dhe futet nė furrėn e ngrohur. Kjo piqet pėr 3-5 minuta.
  Nxirret nga furra pėr tė vazhduar me rendin tjetėr. Brumi i hollė tashmė hidhet nė tė njėjtėn mėnyrė por midis dy rradhėve derisa tė jetė mbuluar e gjithė tepsia.
  Pėrsėri lyhet me masėn dhe piqet pėr 3-5 minuta. Kjo procedurė vazhdon derisa tė mbushet tepsia.
  Flia lihet tė ftohet pėr 10 minuta dhe serviret me kos, djathė ose mjaltė

  Chef Selection

  Qofte tė fėrguara  Qoftet pėrgatiten zakonisht me mish lope tė pėrzier me mish derri; nė kėtė rast ato dalin mė tė buta dhe mė tė shijshme
  Mishi pritet nė copa tė vogla dhe grihet nė makinė sė bashku me qepėn dhe hudhrat. Nė masėn e mishit hidhet vezė, kripė, piper i zi, majdanoz dhe bukė bajate e zbutur me qumėsht ose ujė (bukė merret te 25% nga pesha e mishit).
  Masa pėrzihet mirė dhe ndahet nė qofte; ēdo qofteje i jepet forma e rrumbullakėt ose ovale, pastaj kalohen nė miell dhe skuqen nė tigan me yndyrė nga tė dyja anėt. Duhet pasur parasysh se qofteve gjatė fėrgimit nuk u duhet hedhur shumė yndyrė.
  Shoqėrohen me patate tė skuqura, pure patate, perime tė tjera tė ziera ose tė skuqura, pilaf, makarona etj.

  | Sign In

  albatlanta.com